Jelentős alakok Nyírszőlős történetéből VII. - Hogyinszki bácsi a nyírszőlősi cipész
Hogyinszki Mihályt (szül. 1897, felesége Hogyinszki Mihályné szül: Klepács Anna 1897) gyerekkorunkban „suszternek” hívtuk. Új cipőre nemigen, vagy ritkán tellett, pláne, ha az ember szegény volt és nagyobb testvérei voltak, akkor örököltük a ruhát, cipőt, ezért még a lyukas, vagy levált talpú cipőt is javítani vittük.
Hogyinszki bácsi műhelye a Petőfi utca 21. sz. alatt volt, még az 1970-es években is működött. A mai Csabagyöngye u. 45. sz. ház helyén volt a régi háza, műhelye.
1.kép: Hogyinszki bácsi
2.kép: Hogyinszki bácsi és felesége
3-4.kép: a Sóstói Múzeumfaluban készült a cipészműhelyről, némileg visszaadja a cipészműhely hangulatát, de az igazi azért jobb, hangulatosabb volt 😊
5.kép: 3 db. eredeti cipészár, amelyet Hogyinszki bácsi használt (Hogyinszki Gézáné Marika őrizte meg a szerszámokat)
Köszönet a képekért és a hasznos információkért Hogyinszki Gézánénak (született: Csernyik Mária), Hogyinszki bácsi unokamenyének!
suszter – ‘cipész’ A német Schuster átvétele; ez elhomályosult összetétel a középfelnémet schuoch (‘cipő’) és suter (‘varga’) elemekből; az utóbbi a latin sutor (‘varga’) folytatója a suere, sutum (‘ölt, varr’) ige nyomán.
( Arcanumpontcom, etimológiai szótár)
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom